Ustawienia użytkownika

Aktualna kategoria: Farmacja

Zostaniesz przekierowany na inną stronę z wyborem kategorii.

Wyloguj Moje dane
Ustawienia wyszukiwania
Typy treści Tematy
Ostatnie Artykuły Materiał wideo Dla pacjenta Przydatne narzędzia Archwium
Ustawienia użytkownika

Aktualna kategoria: Farmacja

Zostaniesz przekierowany na inną stronę z wyborem kategorii.

Moje dane Wyloguj

Potencjalna skuteczność chlorku cetylopirydyniowego przeciwko SARS-CoV-2 w warunkach in vitro

Abstrakt: Opracowanie skutecznej terapii przeciwwirusowej przeciwko COVID-19 ma nadal kluczowe znaczenie dla osób oczekujących na szczepienia, ale także dla tych, którzy nie reagują odpowiednio na szczepienia lub też ulegli już zakażeniu SARS-CoV-2. Antyseptyczny chlorek cetylopirydyniowy (CPC) został już opisany jako skuteczny środek bakteriobójczy. Uzyskane w przedstawionej poniżej pracy wyniki wskazują na skuteczne silne działanie wirusobójcze chlorku cetylopirydyniowego/chlorowodorku benzydaminy, z możliwością obniżenia wiremii w jamie ustnej, a co za tym idzie, zmniejszenia ryzyka przeniesienia wirusa w społeczeństwie.

dr hab. n. med. Tomasz Dzieciątkowski Katedra i Zakład Mikrobiologii Lekarskiej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
kierownik: prof. dr hab. Hanna Pituch

Pod koniec 2019 roku w chińskim mieście Wuhan stwierdzono serię przypadków zapalenia płuc o nieznanej etiologii. Kilka tygodni później, w styczniu 2020 roku, na podstawie zaawansowanego sekwencjonowania z wykorzystaniem techniki NGS próbek pobranych z dolnych dróg oddechowych zidentyfikowano nowego koronawirusa, ostatecznie nazwanego SARS-CoV-2. Objawy kliniczne oraz czynniki ryzyka choroby COVID-19 są bardzo zmienne, co powoduje, że jej nasilenie kliniczne może wahać się od postaci bezobjawowej do zejścia śmiertelnego (1).

Niestety nadal nie ma powszechnie dostępnego swoistego leczenia przeciwwirusowego zalecanego dla SARS-CoV-2. Leczenie jest objawowe, a sterydo- i tlenoterapia stanowią główne postacie interwencji terapeutycznej u pacjentów z ciężkimi postaciami infekcji. By nie dopuścić do konieczności wentylacji mechanicznej badane są różne potencjalne opcje terapeutyczne, w tym z użyciem rozmaitych leków doustnych (2).